FAQ

1. Co to za urządzenie? Do czego służy?

To urządzenie to Miejski Filtr Powietrza Oxygen. Przy pomocy pasywnych i aktywnych filtrów usuwa z powietrza zanieczyszczenia szkodliwe dla naszego zdrowia. Eliminuje przede wszystkim pyły zawieszone frakcji od PM1 do PM10, jak również pyłki roślin, kurz, roztocza, grzyby, a nawet niektóre bakterie i wirusy.

2. Jak działa ten oczyszczacz?

Miejski Filtr Powietrza Oxygen przy pomocy wentylatorów tłoczy zanieczyszczone powietrze przez zestaw filtrów aktywnych i pasywnych. Filtry są w stanie usunąć przeszło 80% zanieczyszczeń.

3. Kto jest producentem?

Producentem i właścicielem Miejskich Filtrów Powietrza Oxygen jest spółka Oxygen City Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

  • 4. Kto jest właścicielem tego urządzenia?

Właścicielem Miejskich Filtrów Powietrza Oxygen jest firma Oxygen City sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

5. Gdzie to jest produkowane?

Miejskie Filtry Powietrza Oxygen są produkowane na terenie Polski. Jednak niektóre elementy zastosowane w ich konstrukcji pochodzą z krajów z UE oraz spoza UE.

6. Czy to jest technologia ekologiczna? Czy to urządzenie będzie długo działać?

Miejski Filtr Powietrza Oxygen został zaprojektowany tak, aby działał przez wiele lat. Zarówno zastosowane filtry, jak i wentylatory cechują się dużą żywotnością – w niektórych przypadkach podobne podzespoły i elementy są w stanie zachować sprawność nawet ponad 20 lat!

Przy konstrukcji urządzenia zastosowano typowe materiały i procesy technologiczne bezpieczne dla środowiska.

7. Gdzie jeszcze stoją takie urządzenia?

W chwili obecnej uruchomiony jest tylko jeden Miejski Filtr Powietrza Oxygen, zainstalowany w Warszawie, przy ul. Klimczaka 3 w dzielnicy Wilanów.

 
 
 
1. Ile to kosztuje? Kto za to płaci?

Miejskie Filtry Powietrza Oxygen są własnością firmy Oxygen City sp. z o.o. i to ta spółka jest odpowiedzialna za utrzymanie i nadzór nad nimi. Firmy i instytucje, które z troską i odpowiedzialnością podchodzą do kwestii jakości powietrza i zdrowia mieszkańców miast, mogą wykupić wolumen oczyszczonego powietrza, proporcjonalny do emitowanych przez nie zanieczyszczeń.

2. Ile kosztuje reklama na urządzeniu?

Na chwilę obecną nie zakładamy sprzedaży powierzchni reklamowej na ekranach LED Miejskich Filtrów Powietrza Oxygen. Zależy nam, aby urządzenie nie zakłócało estetyki otoczenia, w związku z tym na ekranach chcemy emitować przede wszystkim informacje o samym urządzeniu, jak również elementy kampanii edukacyjno-społecznych, dotyczących ochrony środowiska i ekologii.

3. Jaki ślad węglowy emituje?

Na podstawie średniego zużycia energii przez urządzenie oraz uwzględniając i w oparciu o założenia krajowego miksu energetycznego, oszacowana emisja CO2 przez Miejski Filtr Powietrza Oxygen wynosi nieco ponad 35 kg dziennie. W przypadku urządzeń wyposażonych w panele fotowoltaiczne chcemy tą emisję ograniczyć do mniej niż 10 kg dziennie. 

  • 1. Czy to ma sens? Jaka jest wydajność?

Każde działanie, które prowadzi do poprawy jakości powietrza, a więc i zdrowia oddychających nim ludzi, ma sens!

Jeden Miejski Filtr Powietrza Oxygen jest w stanie oczyścić w ciągu doby 1 milion metrów sześciennych powietrza. Usunie przy tym przeszło 80% znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Działanie filtra jest równie wydajne i sensowne, co domowych oczyszczaczy powietrza, coraz powszechniej obecnych w naszych domach. Większa jest jedynie skala działania.

2. Ile takich urządzeń potrzeba aby zlikwidować smog w mieście?

Nie da się w sposób jednoznaczny i prosty obliczyć ilości Miejskich Filtrów Powierza Oxygen, niezbędnych do całkowitego usunięcia smogu w mieście. Stężenie zanieczyszczeń zależy od bardzo dużej liczby czynników. Natomiast każde takie urządzenie usuwa część zanieczyszczeń, a tym samym poprawia jakość powietrza w okolicy i pozytywnie wpływa na zdrowie ludzi. W dodatku skuteczność Filtrów jest tym większa, im gorsza jakość powietrza w ich otoczeniu.

  • 3. Czy to jest skuteczne? Ktoś to sprawdził?

Tak, skuteczność działania Miejskich Filtrów Powietrza Oxygen została sprawdzona przy pomocy specjalistycznych czujników jakości powietrza. Pomiary wykazały skuteczność przekraczającą 80% usuwanych cząsteczek, nawet przy stężeniu zanieczyszczeń znacznie przekraczającym najwyższe wartości spotykane w warunkach rzeczywistych. W warunkach laboratoryjnych filtry zastosowane w urządzeniach są w stanie osiągnąć skuteczność nawet 99%

4. Czy nie lepiej sadzić drzewa?

Wbrew pozorom drzewa są mniej skuteczne, niż Miejski Filtr Powietrza Oxygen. Jedno urządzenie jest w stanie zastąpić co najmniej 20 dużych drzew o najlepszych własnościach filtrujących (np. sosna). W rzeczywistości drzewa są jeszcze mniej skuteczne przy bezwietrznej pogodzie czy też w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie mają liści. A to właśnie wtedy statystycznie najczęściej występuje problem złej jakości powietrza.

Co więcej drzewo potrzebuje nawet kilkadziesiąt lat od zasadzenia do osiągnięcia odpowiednich rozmiarów i musi rosnąć w odpowiednim otoczeniu i warunkach. Duże i dorodne drzewa przy silnym wietrze mogą tracić konary i gałęzie, stwarzając zagrożenie dla otoczenia. W dodatku jesienią zrzucają liście, zaśmiecając nimi okolicę, a wiosną emitują pyłki, uciążliwe szczególnie dla osób podatnych na alergie.

Miejski Filtr Powietrza Oxygen osiąga skuteczność na poziomie kilkudziesięciu drzew oraz nie powoduje typowych dla nich uciążliwości i zagrożeń.

5. Czy na wiosnę i w lecie też jest skuteczne?

Tak, Miejski Filtr Powietrza Oxygen jest skuteczny przez cały rok. Usuwa nie tylko pyły zawieszone, ale również pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni, roztocza, kurz, a nawet niektóre bakterie i wirusy. Działanie filtra wiosną docenią szczególnie alergicy. Również latem w powietrz można znajdować się wiele pyłów zawieszonych czy np. kurzu, emitowanego przez ruch uliczny (spaliny, pył z klocków hamulcowych, ścieranie opon i nawierzchni).

6. Czy taki filtr jest nam potrzebny?

Potrzebne są wszelkie działania, zmierzające do poprawy jakości powietrza w mieście. Miejski Filtr Powietrza Oxygen jest jednym z dostępnych rozwiązań i posiada tą zaletę, że działa natychmiast po zainstalowaniu, w przeciwieństwie do drzew, potrzebujących nawet kilkadziesiąt lat na osiągnięcie odpowiednich rozmiarów. Jest tym skuteczniejszy, im gorsza jakość powietrza w jego otoczeniu. Dzięki zamontowanym ekranom LED umożliwia emisję kampanii społeczno-edukacyjnych.

7. Jak duży obszar wokół filtra jest oczyszczony?

Nie da się precyzyjnie wskazać wielkości obszaru oczyszczanego przez Miejski Filtr Powietrza Oxygen, ponieważ powietrze ciągle jest w ruchu i ulega mieszaniu. Filtr jest w stanie oczyścić 1 milion m3 powietrza w ciągu doby. W przypadku bezwietrznej pogody będzie to powietrze w bezpośrednim otoczeniu urządzenia, natomiast podmuchy wiatru wpłyną na rozproszenie czystego powietrza w okolicy.

Niemniej nie ulega wątpliwości, że każde działanie podjęte na rzecz poprawy jakości powietrza, ma pozytywny wpływ na zdrowie ludzi.

  • 8. Czy to zatrzymuje COVID-19?

Filtry zastosowane w Miejskim Filtrze Powietrza Oxygen zaliczają się do grupy filtrów dokładnych. W ich przypadku badania potwierdzają skuteczność filtrowania dla cząsteczek frakcji 0,11 µm od 96 do 99% w zależności od prędkości strugi powietrza. Średnica koronawirusa COViD-19 wynosi około 0,1 µm, a więc mieści się w powyższym zakresie.

  • 9. Jaki to ma zasięg oddziaływania?

    Nie da się precyzyjnie wskazać wielkości obszaru oczyszczanego przez Miejski Filtr Powietrza Oxygen, ponieważ powietrze ciągle jest w ruchu i ulega mieszaniu. Dodatkowe czynniki to między innymi prędkość i kierunek wiatru czy warunki pogodowe (np. temperatura powietrza, wilgotność). Filtr jest w stanie oczyścić niemal 1 milion m3 powietrza w ciągu doby. W przypadku bezwietrznej pogody będzie to powietrze w bezpośrednim otoczeniu urządzenia, natomiast podmuchy wiatru wpłyną na rozproszenie czystego powietrza w okolicy.

    • 10. Dlaczego oczyszczacze zamiast drzew?

      Oczyszczacze nie mają za zadanie zastąpić drzew a jedynie wspomóc ich działanie w zakresie poprawy jakości powietrza. Przy obecnej emisji pyłów zawieszonych, głównie z ruchu samochodowego, drzewa rosnące w przestrzeni miejskiej nie są w stanie skutecznie zbilansować całej emisji zanieczyszczeń. 

      • 11. Jaka jest wydajność urządzenia w porównaniu z drzewami?

        Porównując wydajność drzew oraz Filtrów Oxygen należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak choćby stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, ilość dni deszczowych i wietrznych w roku, wielkość i typ drzewa itp. Wszystkie one dość istotnie wpływają na skuteczność filtrowania. Opierając się na badaniach naukowych w tym zakresie można szacować, że jeden miejski filtr powietrza może być równie skuteczny co kilkadziesiąt dużych drzew. Niemniej należy podkreślić, że Miejski Filtr Powietrza Oxygen ma stanowić wsparcie, a nie zastępstwo drzew, które w przestrzeni miejskiej są niezwykle potrzebne ze względu na szereg innych korzyści, które wnoszą.

        • 12. Czy nie lepiej przesadzić drzewa zamiast stawiać urządzenie?

          Jakkolwiek drzewa w przestrzeni miejskiej mają szereg zalet, to ich współistnienie wraz z siecią Miejskich Filtrów Powietrza Oxygen przyczyni się do większej efektywności w oczyszczaniu powietrza. Nie we wszystkich miejscach w mieście jest możliwość posadzenia drzew z powodu chociażby instalacji biegnącej pod ziemią. Dodatkowo środowisko miejskie jest dla drzew dość niekorzystne i sprawia, że wiele nowo zasadzonych drzew może nie przetrwać. Dotyczy to też dorosłych drzew, przesadzanych z innych lokalizacji. W takiej sytuacji Oxygen stanowi skuteczną alternatywę. A tam gdzie jest taka możliwość, jak najbardziej należy sadzić drzewa i dbać odpowiednio o miejską zieleń.

          • 13. CO TO JEST ŚLAD PYŁOWY?

            Ślad pyłowy – całkowita suma emisji pyłów zawieszonych, powodowanej bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Ślad pyłowy obejmuje emisję pyłów zawieszonych o frakcjach PM1, PM2,5, PM10. Ślad pyłowy organizacji obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. Ślad pyłowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu.

            Firma dysponująca określonej wielkości flotą samochodową, podczas jej użytkowania odpowiada za emisję konkretnej, możliwej do oszacowania, ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Ilość emitowanych zanieczyszczeń można ocenić znając liczbę samochodów (w podziale m.in. na kategorie wielkościowe i ze względu na rodzaj stosowanego napędu) we flocie oraz ich średni roczny przebieg, oraz wspomagając się wskaźnikami emisji drogowej (również w oparciu o standardy emisyjne dla samochodów opisane w normach EURO). W oparciu o tak oszacowaną ilość emitowanych zanieczyszczeń przez flotę samochodową, można określić liczbę oczyszczaczy Oxygen, niezbędną do zbilansowania wyemitowanych do powietrza zanieczyszczeń. Podobne rozumowanie można przeprowadzić w odniesieniu do innych aktywności przedsiębiorstw, skutkujących emisją zanieczyszczeń do powietrza.

            Pojęcie śladu pyłowego nie występuje w literaturze i zostało ono stworzone na potrzeby wykonania metodologii obliczeniowej, w analogii do znanego powszechnie śladu węglowego, związanego z emisją gazów cieplarnianych. 


            1. Czy urządzenie ma atesty?

            Oczywiście, że tak! Zarówno Miejski Filtr Powietrza Oxygen jako całe urządzenie, jak również zastosowane w nim filtry mają atesty wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

            2. Czy urządzenie nie emituje szkodliwych fal? Czy jest bezpieczne?

            Miejski Filtr Powietrza Oxygen emituje fale elektromagnetyczne o charakterystyce typowej dla tego rodzaju urządzeń elektrycznych. Są to fale o niskim natężeniu i w żaden sposób nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Świadczą o tym również atesty wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

            3. Co się dzieje potem z zanieczyszczeniami?

            Zanieczyszczenia zgromadzone w filtrach Miejskiego Filtra Powietrza Oxygen są utylizowane w sposób bezpieczny dla środowiska i ludzi, zgodnie z zasadami obsługi tego typu urządzeń.

            1. Ile prądu pobiera to urządzenie? Skąd ten prąd?

            Obecnie urządzenie zużywa mniej 30-50 kWh energii dziennie (w zależności od trybów pracy). Jest to 20% mniej, niż przeciętne gospodarstwo domowe. Dzięki panelom fotowoltaicznym chcemy ograniczyć zużycie energii do mniej niż 15 kWh dziennie.

            2. Jak głośne jest to urządzenie?

            W urządzeniu zostały zastosowane zaawansowane wentylatory o obniżonej głośności. Dzięki temu urządzenie jest stosunkowo ciche jak na swoją wielkość i sposób działania. Emituje dźwięk o natężeniu nie przekraczającym ok. 65 dB bezpośrednio przy wentylatorach, oraz 42 dB w odległości 1 m od urządzenia. Jest to hałas porównywalnych ze zwykłym ruchem ulicznym lub głośnym biurem. Oznacza to, że urządzenie zlokalizowane w pobliżu ruchliwego skrzyżowania będzie w bardzo niewielkim stopniu wpływało na hałas w okolicy. Co więcej w wymagających tego okolicznościach możliwe jest ograniczenie mocy urządzenia, a więc i emitowanego przez nie hałasu.

            3. Dlaczego to tak hałasuje? Czy to głośno? Czy jeśli będzie stało przy ruchliwym skrzyżowaniu to hałas się zwiększy?

            Natężenie dźwięku, związane z pracą Miejskiego Filtra Powietrza Oxygen wynika przede wszystkim z pracy wentylatorów wymuszających przepływ powietrza (szum) oraz charakterystyki pracy filtrów elektrostatycznych (sporadyczne trzaski) Postawienie takiego urządzenia przy ruchliwym skrzyżowaniu nie wpłynie znacząco na natężenie hałasu, który powodowany jest głównie pracą silników oraz tarciem opon o nawierzchnię jezdni.

            4. Dlaczego to urządzenie jest takie duże?

            Wielkość urządzenia stanowi kompromis pomiędzy wydajnością i estetyką. Czynnikiem decydującym o wielkości urządzenia jest jego wydajność, na poziomie 40 000 m3 powietrza na godzinę. W celu zapewnienia wysokiej skuteczności filtrowania należy utrzymać odpowiednią prędkość przepływu powietrza przez sekcję filtrującą w urządzeniu, a to pociąga za sobą zapewnienie odpowiedniej powierzchni filtrów, a więc i wielkości całego urządzenia. Mniejsze urządzenia byłyby mniej wydajne, a więc również mniej opłacalne ekonomicznie.

            5. Ile powietrza jest w stanie oczyścić?

            Miejski Filtr Powietrza Oxygen jest w stanie oczyścić 40 000 m3 powietrza na godzinę. W ciągu doby daje to blisko 1 milion m3 powietrza, to jest więcej niż objętość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.